Tuesday, July 23, 2024

Thurrock Education Awards finalists announced following record number of nominations

THE finalists of this year’s Thurrock Education Awards have been announced following more than 500 nominations from young people, parents and colleagues across the borough.

A total of 44 individuals and teams have been shortlisted across 11 award categories, with winners due to be announced at a special awards ceremony on Friday 8 July.

Cllr Barry Johnson, Cabinet Member for Education, said: “I would like to share a huge congratulations to this year’s award finalists who demonstrate some of the best talent and skills in supporting and developing the education of our young people.

“This year we received 517 nominations, this is the highest number of nominations received for the education awards than any of the previous 6 Education Award events, which is a truly outstanding achievement in and of itself.

“The awards are fully funded by local businesses sponsoring the awards. Thank you so much to: Thames Freeport, Greenergy, DG International, Strategy Education, Moore Kingston Smith, DP World London Gateway, Impulse Leisure, Palmers Solicitors, H W Wilson Ltd and Port of Tilbury, for kindly making this event possible.

“I am very much looking forward to this year’s event as we celebrate those who are giving our children and young people the firm foundation of education to build their future upon. Good luck to everyone shortlisted in this year’s awards and I hope you enjoy the awards evening in July.”

The finalists for the 2022 Education Awards are:

Excellence in early years education – sponsored by DG International

Dee Bullion – ABC Dee’s Childcare
Early Years Team – Harris Primary Academy Mayflower
Laura Weightman – Laura’s Little Lovelies Childcare
Manager and Team – Little Chestnuts Preschool
Newcomers of the year – sponsored by Strategy Education

Hannah Darbey – Orsett Heath Academy
Emma Goodsell – Quarry Hill Primary Academy
Chloe Marshall – Gateway Primary Free School
Sam Tizard – Bonnygate Primary School
Teaching and school support of the year – sponsored by Moore Kingston Smith

Wendy Smith – Orsett Church of England Primary School
Kate Stonell – Thames Park School
Richard Turner – Graham James Primary Academy
Lauren Williams – Little Thurrock Primary School
Excellence in English or science, technology, engineering or maths (STEM) – sponsored by DP World London Gateway

Jess Knight – William Edwards Secondary School
Hayley Nye – Dilkes Academy
STEM Team – Olive AP Academy
Sam Toman – ORTU Hassenbrook Academy
Excellence in sport or the creative arts – sponsored by Impulse Leisure

Art and photography department – William Edwards Secondary School
Diana Naydenova-Goryanova – Ormiston Park Academy
Billy Rungay – Orsett Health Academy
Aimee Valentine – Abbots Hall Primary Academy
Inclusive opportunities for skills development – sponsored by DG International

Alexa Joel – William Edwards Secondary School
Florin Nicorici – Ormiston Park Academy
Samantha Phillips – Dilkes Academy
Kirsty Stamp – Dilkes Academy
Mental health and well-being champion – sponsored by Palmers Solicitors

Stuart Holmes – Abbots Hall Primary Academy
House Leader Team – William Edwards Secondary School
Pastoral Team – East Tilbury Primary School
Susie Tyler – Olive AP Academy
Teacher of the year primary – sponsored by H W Wilson Ltd.

Gemma Nicholson – Lansdowne Primary Academy
Emma Walsh – Gateway Primary Free School
James Powell – East Tilbury Primary School
Grace Pattison – Quarry Hill Academy
Teacher of the year secondary, including post 16 – sponsored by DG International

Gemma Ellis – ORTU Gable Hall
Beverley Garnham – Thurrock Adult Community College
Hannah Mitchell – ORTU Hassenbrook Academy
Katharine Nutman – William Edwards Secondary School
Education leader of the year – sponsored by Port of Tilbury

Dan George – Lansdowne and Tilbury Pioneer Academies
Collette Hunnisett – Olive AP Academy
Christina Pumfrey – South West Essex Community Education Trust
Sue Weston – ORTU Sixth Form Centre
Going the extra mile (GEM) award – sponsored by H W Wilson Ltd

Stephan Sanger – Dilkes Academy
Staff Team – Beacon Hill Academy
Amanda Wood – William Edwards Secondary School
Rose Wright and the Catering Team – Ormiston Park Academy
For more information on this year’s Education Awards visit thurrock.gov.uk/education-awards.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest

More articles