Tuesday, May 21, 2024
Array

Athletics: Thurrock athletes shine in Peterborough

THERE was a good turn out for the third Eastern Youth Athletics League at Peterborough last Sunday, where Thurrock came a respectable third place with 618 points, a fantastic achievement despite a big shortage of athletes and tough competition from big clubs such as Nene Valley and Havering.

Thurrock competed in the glorious sunshine against Nene Valley Harriers, Havering, Peterborough, Biggleswade, Woodford Green and Luton.

The U17m came 1st overall in their age group, the U15g came 2nd, the U17w ranked third and the U13g, U13b and U15b came fourth overall.

Many of the young athletes took part in track & field events that they enjoy, as well as having a go at events they have never tried before, some athletes completed in a higher age group and most surprised themselves and gained new PBs as well as gaining valuable points for the team and it was well worth it.

The Coaches’ and Committee members would like to say a Big thankyou to all of the athletes that took part and their friends/family who travelled out to support and encourage the athletes on the day. Thurrock hopes the support continues throughout the season and are looking forward to the next league match which is in July at Sandy.

***Individual results are highlighted in full on the Thurrock Harriers Website: www.thurrockharriersac.com

Under 13 Boys

4 x 100m 62.7s 4th (Dylan Harrod, Oreo Adepegba, Sunkanmi Odumosu & Jakub Kowalski)

Oreo Adepegba 75m Hurdles 17.9s 4th, High Jump 1.35m 1st.

Sunkanmi Odimosu 100m PB 17.3s 4th, 200m PB 42.1s 4th, High jump PB 1.10m 2nd.

Sunny Vehit 800m PB 2.48.2s 8th, Long jump PB 3.24m n/s.

Dylan Harrod 800m PB 2.33.2s 1st, 200m PB 30.7s 3rd.

Ben Cooper Discus 13.55m 5th, Shot Putt 5.83m 4th, javelin PB 15.80m 6th.

Jakub Kowalski SB Long Jump 3.86m 4th. 75m Hurdles PB 15.4s 2nd.

Sam Mynett Discus 9.00m 5th, Shot Put 4.35m PB 5th, Javelin 7.81m 6th.

Amaira Adojo 100m 16.5s n/s, long jump 2.80m.

Under 15 Boys

4 x 100m relay 51.9s 4th (Theo Adesina, Daniel Ogutuga,Harry Parker & Alex Marshall)

Daniel Ogutuga 200m PB 25.2s 3rd, 80m hurdles PB 13.0s 2nd, shot put 10.09m 2nd.

Theo Adesina 100m PB 11.7s 1st, High Jump 1.70m 1st, Long jump 6.27m 1st.

Harry Parker 1500m 4.35.1s 1st.

Alex Marshall PB 100m 13.9s 4th, 200m 29.5s 4th, PB Hammer 19.76m 4th.

Mason Hambleton 300m PB 51.8s 4th, 800m PB 2.32.9s 4th.

Ben Prior 1500m SB 4.57.2s 2nd, javelin PB 13.55m 5th.

Jamie Simmons High Jump PB 1.50m 1st, long Jump PB 4.70m 2nd, Discus PB 22.68m 4th.

Under 13 Girls

4 x 100m 64.8s 5th (Chloe Brand, Leah Brewer, Jemma Wells and Sara Sardi)

Leah Brewer 200m PB 31.6s 7th, 800m PB 2.45.5s 3rd, High Jump PB 1.15m 2nd.

Chloe Brand 75m hurdles 15.8s 7th, Long Jump 3.43m 5th, shot putt PB 4.44m 5th.

Demi Eves 1500m 5.15.9s 2nd, Discus PB 12.35m 3rd.

Hannah Peacock 800m PB 2.52.1s 3rd, Javelin 8.10m 4th

Maya Gray Discus 6.85m 3rd, Shot Putt 3.93m 3rd, PB Javelin 7.77m 4th.

Jemma Wells 100m PB 16.1s 7th, 70m hurdles SB 17.9s 4th, long jump PB 3.02m 6th.

Sara Sardi 100m 15.5s 7th, 200m 32.4s 6th, High jump 1.15m 5th.

Maddie Booty 100m PB 15.5s n/s, javelin 5.37m n/s, 200m PB 32.7s n/s.

Under 15 Girls

4 x 100m relay 56.0s 2nd (Sola Taiwo, Ruby Bridger & Evie Groom & Miya Thomas Breen)

4 x 100m Non scoring relay 3rd 57.8s (Tolani Odimsou, Katie Wildish, Emily Fall & Amy Raven)

Tolani Odimsou 200m PB 29.4s 4th, 75m hurdles PB 15.0s n/s, high jump 1.15m n/s.

Megan Smith Javelin SB 19.95m 2nd, Hammer 22.97m 4th, shot put PB 7.23m n/s.

Abigail Pain Shot Putt SB 8.20m 3rd, Discus 17.81m 2nd, Javelin 22.14m 1st.

Ruby Bridger PB 75m Hurdles 11.9s 1st, Shot Putt 8.12m 2nd, High jump PB 1.45m 2nd.

Sarah Blockley PB 800m 2.40.5s 4th.

Sola Taiwo Long Jump 4.63m 2nd, PB 75m Hurdles 11.9s 2nd, High Jump Matched PB 1.45m 2nd,

Amy Raven 300m PB 52.1s 5th, 75m hurdles PB 15.1s n/s, 800m 2.57.0s 2nd,

Chloe Locke Discus PB 17.87m 4th, Hammer PB 11.65m n/s, Javelin 11.52m n/s

Katie Wildish 200m 30.1m 7th, High Jump SB 1.30m n/s.

Hayley Instance 1500m 4.59.7s 2nd.

Emily Fall 300m 49.7s 6th, 100m PB 14.3s n/s, long jump 3.70m PB n/s.

Evie Croom 100m PB 13.5s 3rd, Long jump 4.06m 2nd.

Miya Thomas Breen 100m 14.2s 4th, Discus PB 13.87m n/s.

Maddison Ball Shot put PB 6.02m n/s, long jump PB 3.35m n/s,

U17 Women

Relay 4 x 100m 3rd 54.2s (Kendrea Nwaelene, Jessica Whitbread, Alex Gordon & Jessica Rowe)

Kendrea Nwaelene 100m PB 12.4s 1st, 200m 25.7s 1st, High jump Matched PB 1.40m 4th,

Jessica Rowe 200m SB 30.3s 5th, Discus 17.06m 3rd, long jump PB 4.15m 5th.

Amber Pullinger 300m SB 44.9s 3rd, 800m 2.17.9s 1st.

Lucie Ball 1500m PB 5.26.8s 3rd.

Danielle Ball Hammer PB 22.78m 4th, PB Javelin 21.81m, Shot Putt 6.60m 3rd

Rhea Stavri Triple Jump 8.90m 2nd, javelin 19.13m, High jump SB 1.20m 2nd.

Olivia Mynett 300m PB 53.6s 5th, PB discus 15.62m n/s, Javelin PB 12.05m n/s.

Alex Gordon 100m PB 14.1s 5th, long jump PB 4.13m 1st, Shot put 8.78m 4th.

Jessica Whitbread 80m Hurdles 13.3s 4th, Triple Jump 10.17m 2nd, Discus 23.20m 3rd.

Maisie Warman Hammer 25.77m PB n/s, shot put 7.39m PB n/s, Discus 17.07m PB n/s.

Under 17 Men

4 x 100m Relay 1st 46.2s SB (Charlie Splarn, William Adeyeye , Liam Chivers & Daniel Soyebo)

4 x100m Relay Non scoring 52.9s (Kayode Odimosu, Emmanuel Orebela, Jack Exley and Joe Logan)

William Adeyeye 100m Hurdles PB 13.6s 1st, Long Jump 6.46m 1st, Shot Put 12.32m 1st.

Liam Chivers 400m 56.9s 5th, Discus PB 17.76m 1st, Hammer 13.10m 3rd.

Emmanuel Orebela Long Jump 5.22m 1st, 200m PB 24.7s 5th, High Jump Matched PB 1.55m 1st.

Daniel Soyeba Triple Jump 11.97m 1st, Discus 17.49m 4th, 100m PB 11.9s 2nd.

Charlie Splarn Shot Put 11.01 1st, Javelin 26.41 5th, 100m 11.9s 4th.

Joe Logan 1500m 4.38.0s 4th, 200m PB 27.5s 4th.

Jack Exley PB 800m 2.12.9s 4th, 400m PB 60.8s 5th.

Sarab Dhillon PB 800m 2.13.5s 1st, Javelin PB 7.09m 4th.

Kayode Odimosu PB 100m hurdles 15.5s 3rd, high jump 1.65m 1st, Triple Jump PB 10.52m 2nd.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest

More articles